Mburoja.net

Review:

Duke qenë se jemi duke jetuar në një mjedis ku promovohen kultura e ideologji të ndryshme, ndërsa në besimin Islam janë infiltruar pikëpamje dhe koncepte që janë të huaja për të, do të mundohemi ta paraqesim Islamin burimor, me qëllim që të jetë kriter vlerësimi për devijimet përbrenda Islamit dhe njëherësh të paraqesë alternativë për doktrinat obskurante, të cilat i servohen shoqërisë sonë. Pavarësisht nga fakti që pjesa dërmuese e popullatës i përket besimit

Read full review
Read our Privacy policy & Disclaimer Description
I'm the dev! Comments Get help FAQ

Mburoja.net description

0Duke qen se jemi duke jetuar n nj mjedis ku promovohen kultura e ideologji t ndryshme, ndrsa n besimin Islam jan infiltruar pikpamje dhe koncepte q jan t huaja pr t, do t mundohemi ta paraqesim Islamin burimor, me qllim q t jet kriter vlersimi pr devijimet prbrenda Islamit dhe njhersh t paraqes alternativ pr doktrinat obskurante, t cilat i servohen shoqris son. Pavarsisht nga fakti q pjesa drmuese e popullats i prket besimit Islam, kredoja Islame, me tr at q ajo nnkupton, sht zbehur deri n nj gj t parndsishme dhe si e till ajo m nuk paraqet identitet t bashksis apo individit. Dlirsia hyjnore e Islamit sht cenuar nga perceptimi i oroditur dhe t kuptuarit e gabuar t sekteve dhe personave t ndryshm, t cilt ia atribuojn veten Islamit, si dhe nga propaganda e egr mediatike, e cila ia vesh petkun e terrorizmit dhe ka pr qllim q ta diskreditoj kt fe bujare me at q sht mu e kundrta e saj.

Kjo metod e thirrjes mund t prmblidhet n dy fjal: tesfije (pastrim) dhe terbije (edukim).

- Kjo do t thot pastrimin e akides (besimeve) nga t gjitha format e shirkut, t cilat mund ta dmtojn apo anulojn besimin e individit

- Pastrimin e fikhut nga interpretimet e gabuara, q jan produkt i fanatizmit medhhebor dhe paragjykimeve q bhen pr shkak t prkatsis partiake dhe t cilat jan n kundrshtim me fikhun e Kur'anit dhe Sunetit

- Pastrimin e metodologjis nga idet e shpikura, t cilat e sabotojn implementimin korrekt t qasjes s duhur sipas shembullit t gjeneratave t para t besimtarve, superioriteti i t cilave sht vrtetuar n Kur'an dhe n Hadith t vrtet - metod e cila sht kusht pr arritjen e synimeve n kt bot dhe shptimit n botn tjetr

- Paralajmrimi dhe sqarimi i gjendjes s individve t caktuar dhe literaturs devijuese, e cila e errson realitetin Islam, duke futur konfuzion n radht e muslimanve dhe duke i ngulfatur prpjekjet e thirrjes s mirfillt n t vrtetn sipas metods s pejgamberve t Allahut

- Po ashtu, edukimi i gjeneratave t reja n msimet e shndosha autentike dhe fisnikrimi i tyre me etik fetare, q t shrbejn si bazament pr formimin e nj shoqrie t vrtet Islame

Jemi munduar q t jemi gjithprfshirs ne zgjedhjen e temave t cilat do t japin nj perspektiv t plot t ktij koncepti, duke trajtuar bazat dhe parimet fundamentale t fes si dhe shtjet ansore q kan t bjn me aspekte t ndryshme fetare.

E mirpresim do kshill apo vrejtje, e cila bhet me qllim t mir dhe pr hir t Allahut.

MBUROJA.net


Rating Distribution


4.6
(10)
5
4
3
2
1Scroll to Top